Рівне Київ

Дієтолог у м Рівне розповідає про користь овочів і фруктів

Розділи: Дієтологія, Корекція фігури
Дієтолог у м Рівне розповідає про користь овочів і фруктів

Основа здорового харчування – це достатня кількість у раціоні овочів і фруктів. Саме рослинні продукти, за рахунок великої кількості в них вітамінів, мінералів й інших корисних речовин, є джерелом молодості та здоров’я людини.

Фітонциди, що знаходяться в овочах і фруктах, допомагають організму боротися з хвороботворними бактеріями. Антиоксиданти сприяють оновленню та відновленню клітин організму, що уповільнює процеси старіння. Фолієва кислота і селен, що містяться у фруктах і овочах, сприяють виробленню ендорфінів або «гормонів щастя».

Харчування, засноване на натуральних продуктах, сприяє активізації фізичної працездатності, поповнює запас вітамінів та допомагає у лікуванні понад 40 захворювань.

На сьогоднішній день накопичилося достатньо досліджень, щоб сказати: овочі та фрукти допомагають відчутно знизити ризики діабету 2 типу, ожиріння, атеросклерозу, гіпертонії, хвороб серця та судин.

Про користь вживання овочів, фруктів та особливості рослинного харчування ви можете знайти достатньо інформації. Проте дієтологія має інший погляд на це все. Ми зібрали актуальні питання щодо овочів і фруктів у раціоні, а дієтолог клініки Alpha Cell дав вичерпні відповіді на них.

Як часто потрібно вживати овочі, фрукти та який об’єм від загальної порції вони мають займати? 

Овочі та фрукти є незамінним джерелом вітамінів, мікроелементів та клітковини, яка необхідна нашому організму для здорового процесу травлення та виведення токсинів.

Овочі потрібно вживати щодня, щонайменше 400-500 г, крім картоплі через великий вміст у ній крохмалю. Розподіляти цю кількість можна на декілька прийомів їжі, наприклад, по 80-100 г при п’ятиразовому харчуванні. Від загальної маси порції кількість овочів має бути не меншою за половину.

Чи втрачають овочі свої корисні властивості при термічній обробці?

При термічній обробці корисні речовини, що знаходяться в овочах, губляться. При варінні більшість вітамінів розкладаються, а мінерали переходять у відвар. Крім того, при варінні в овочах утворюються крохмалисті речовини, що належать до вуглеводів. Найнебезпечніший вид термічної обробки – це фритюр, мало того, що користі ніякої, так ще й шкода через наявність канцерогенів.

Термічна обробка, що дозволяє максимально зберегти корисні речовини в овочах, це приготування на пару або запікання в духовці (у фользі). Найкорисніше вживання в їжу свіжих овочів. Показано і квашення, наприклад, квашена капуста – одне з найкращих джерел вітаміну С.

Які овочі варто виключити з раціону людям із проблемами ШКТ? 

При захворюваннях органів травлення рекомендується обмеження вживання сирих овочів. У таких випадках краще приймати овочі, приготовлені на пару або запечені. У випадках загострення хронічних захворювань навіть у вигляді пюре. Виключаються з раціону капуста, огірки, редька, шпинат, квашені овочі, маринади.

Які овочі найменш корисні, а які навпаки?

Мабуть, це залежить від переваг і термічної обробки. У кожному овочі є свій набір корисних речовин, важливо комбінувати їх у своєму раціоні, щоб отримати максимальну користь. У сезонних овочах міститься найбільший рівень вітамінів та мікроелементів. І, звичайно ж, більше користі принесуть свіжі місцеві овочі, які не підлягають тривалому зберіганню та перевезенню.

Сезонні овочі та фрукти містять найбільшу кількість поживних речовин і є максимально корисними для нашого здоров’я.

Чи може чисто овочева дієта повністю задовольнити всі потреби організму?

Жодна монодієта не зможе задовольнити всі потреби організму в поживних елементах. Харчування має бути повноцінне та збалансоване, у ньому мають бути білки, вуглеводи, жири, вітаміни, мікроелементи. Одними овочами чи фруктами повноцінності харчування досягти неможливо.

Як часто можна вживати фрукти, в який час доби та в якій кількості? 

Фрукти, як і овочі, необхідно вживати щодня, але враховуючи наявність в них вуглеводів, краще їсти фрукти в першій половині дня, щоб у організму була можливість активно використовувати отримані калорії.

Дієтологи медичного центру Alpha Cell рекомендують вживати фрукти як самостійний перекус у вигляді цілих фруктів. Наприклад, 1 яблуко, або апельсин тощо. Або додавати шматочки фруктів або ягід у каші на сніданок.

Які фрукти краще виключити людям, які мають проблеми зі здоров’ям?

  • Людям із цукровим діабетом рекомендується обмежити вживання фруктів із високим глікемічним індексом, таких як родзинки, інжир, банани, хурма, тобто дуже солодкі.
  • При гастриті з підвищеною кислотністю слід обмежити кислі фрукти, а також вишню, виноград, апельсини, сливи. 
  • При захворюваннях кишківника небажані айва, груші, виноград.
  • При хронічних запорах показано інжир, чорнослив, абрикоси, сливи.

Які фрукти найбільш корисні, а які краще не вживати щодня?

Як і з овочами, щодо фруктів можна дати ті ж рекомендації: вживати місцеві, сезонні, свіжі фрукти, бажано без термічної обробки.

Найкраще вживати фрукти різних кольорів, тому що в них містяться різні сполуки, що сприяють зміцненню кісток і зубів (зелені), що покращують роботу серцево-судинної системи (червоні), мають протизапальну дію і перешкоджають старінню (фіолетові), підвищують імунітет і покращують (оранжеві).

Чим небезпечне для здоров’я модне фрукторіанство – дієта, що складається тільки з фруктів? 

При вживанні тільки фруктів не можна забезпечити організм усіма необхідними поживними елементами. Послідовники цього виду харчування часто стикаються з анемією через гострий дефіцит вітаміну В12, який міститься тільки в продуктах тваринного походження, а також дефіциту заліза. Через відмови від молочної продукції можливий дефіцит кальцію і вітаміну Д, що призводить до витончення кісткової тканини. А надлишок фруктози може призвести до жирового гепатозу, тобто заміщення тканини печінки жировою тканиною.

Ще одна позитивна якість овочів та фруктів – це їхня низька калорійність. Завдяки цій якості овочі та фрукти є невід’ємною частиною дієт та лікувального харчування людей, які страждають від надмірної ваги.

Щоб підібрати раціон харчування, що  буде корисним саме для вас – записуйтеся на консультацію дієтолога. Наші лікарі використовують індивідуальний підхід до кожного пацієнта та враховують всі побажання. Харчуйтеся корисно, щоб попередити захворювання різноманітного характеру.

Опубліковано: 17.02.2023
Схожі послуги
0 / 0
Це вам може бути цікаво