Рівне Київ

ВСД – спростування популярного діагнозу

Розділ: Неврологія
Вегето-судинна дистонія (ВСД) - хвороба, якої не існує?

Діагноз “вегето-судинна дистонія” (ВСД) з’явився на початку XX століття і дожив до другої його половини. Такий діагноз ставився при стомлюваності, дратівливості, розладі сну, головному болі, підвищеній пітливості, запамороченні, відчутті неповного вдиху, порушенні апетиту, нудоті, блідості та багатьох інших симптомах.

Згодом стало очевидним, що ВСД не є окремим захворюванням, це радше комплекс симптомів, що вказують на одне з багатьох захворювань. І зараз вегето-судинну дистонію прийнято називати «діагнозом виключення»: він ставиться, коли лікарі не знаходять іншого пояснення стану пацієнта. Та й чітких діагностичних критеріїв та специфічних досліджень немає, так що підтвердити чи спростувати цей діагноз неможливо.

Медичний центр Alpha Cell використовує у лікуванні різноманітних захворювань сучасні клітинні технології. Перед призначенням лікування пацієнтам надається професійна консультація та огляд.

Хвороба, якої немає 

В останній версії Міжнародної класифікації хвороб (МКХ-10) знайти ВСД не можна. Найбільш схожі на ВСД діагнози – це соматоформна дисфункція вегетативної нервової системи та розлади вегетативної нервової системи. Але такі захворювання мають чіткі критерії та дослідження на підтвердження діагнозу. Наприклад, розлади вегетативної нервової системи – це група рідкісних, у тому числі спадкових захворювань, що виявляються ненормальним потовиділенням, проблемами з травленням і регуляцією кров’яного тиску, а також відсутністю деяких рефлексів та ін.

Діагноз: ВСД

У медичних картах досі можна знайти діагноз «ВСД» або один із аналогів цього «захворювання»: кардіоневроз, вегетоневроз, психовегетативний синдром або нейроциркуляторну дистонію. Як лікування призначають вітаміни, а також препарати з недоведеною ефективністю та безпекою на кшталт ноотропів та адаптогенів.

Що насправді може бути з людиною, якій поставили діагноз «вегето-судинна дистонія»? 

  1. Залізодефіцитна анемія. Причому сама вона може бути симптомом різних захворювань, зокрема виразки шлунка та раку;
  2. Артеріальна гіпертензія. Якщо підвищений тиск не контролювати, то це часто призводить до інсульту або інфаркту;
  3. Захворювання щитовидної залози (гіпертиреоз, гіпотиреоз). Для того, щоб запідозрити такий стан, потрібно зробити аналіз крові на тиреотропний гормон та гормони щитовидної залози. Без лікування при гіпертиреозі може виникнути багато ускладнень, аж до тиреотоксичного кризу. При гіпотиреозі ускладнення включають зоб, що розрісся, депресію, серцеву недостатність і гіпотиреоїдну кому;
  4. Панічний розлад, депресія. У цьому випадку лікар призначить курс психотерапії та, можливо, антидепресанти або бензодіазепіни. До речі, коли некомпетентний лікар ставить діагноз “ВСД” при панічних атаках, він називає це “вегетативний криз”, “ВСД з кризовим перебігом” або “симпатоадреналовий криз”;
  5. Синдром хронічної втоми. Це не той стан, коли Ви мало спали протягом тижня і почуваєтеся розбитим. Це захворювання, яке має чіткі критерії: втома супроводжується погіршенням сну, зниженим тиском, болем, погіршенням пам’яті, вона також посилюється при навантаженнях, тощо. Як лікування використовуються фізичні вправи та психотерапія;
  6. Вірусні захворювання. Далеко не завжди вторгнення вірусів в організм проявляється високою температурою і ломотою у всьому тілі. І те, що вважають ВСД, іноді є інфікуванням цитомегаловірусом, вірусом Епштейна — Барр, а також вірусом гепатиту. Якщо ж вчасно діагностувати гепатит, можна не допустити його переходу до хронічної форми, що загрожує цирозом;
  7. Норма. Іноді те, що видається проявом ВСД, є варіантом норми.

Іншими словами, якщо Вам поставили діагноз “вегето-судинна дистонія”, в першу чергу потрібно змінити лікаря. Причому краще йти до терапевта, тому що далеко не завжди очевидно, допомога якогось лікаря вам необхідна: ендокринолога, гепатолога, кардіолога, невролога або психіатра. А далі лікар повинен поставити справжній діагноз і призначити лікування від існуючого захворювання.

Опубліковано: 08.12.2021
Схожі послуги
0 / 0