Рівне Київ

Дієта при БАС

Розділи: Клітинні технології, Неврологія
Дієта уповільнює прогресування бокового аміотрофічного склерозу

Харчування при бічному аміотрофічному склерозі є одним із методів для поліпшення прогнозу і якості життя хворого, входить у клінічні рекомендації допомоги людям із БАС в інших країнах. У 2017 році вчені опублікували наукову роботу, у якій, на підставі дослідження представили результати порівняння різних дієт і припустили, які з них можуть бути найбільш ефективні для людей із БАС.

При аміотрофічному склерозі лікарями медичного центру Alpha Cell надається консультація для пацієнта та корегування способу життя людини, ефективні методи лікування із використанням мезенхімальних стовбурових клітин нервового гребеня або жирової тканини.

Широкий спектр медичних послуг, що включає у себе лікування інноваційними методами та ефективні клітинні технології, які використовує клініка при лікуванні багаточисленних захворювань, у тому числі і БАС. Можливий виїзд лікаря Alpha Cell безпосередньо до пацієнта.

Рекомендації щодо зменшення ризиків виникнення ускладнень пов’язаних з аспірацією: 

Порушення ковтання є найбільш грізним ускладненням БАСу. Тому акт приймання їжі має бути максимально безпечним для хворого.

 1. Їсти потрібно повільно, максимально пережовувати їжу.
 2. Потрібно концентруватися на процесі акту ковтання, не відволікаючись водночас на сторонні фактори.
 3. Перед початком розмови потрібно ретельно сформувати, а потім проковтнути харчову грудку й за допомогою язика переконатися, що в роті немає залишків їжі.
 4. У випадку виникнення дискомфорту або «лоскотання» у верхніх дихальних шляхах необхідно стимулювати себе до ефективного кашлю. З метою профілактики аспірації повільно вдихати повітря носом, щоб рештки їжі з ротової порожнини не потрапили в дихальні шляхи при різкій зміні тиску в дихальній системі щодо відношення до атмосферного, що зазвичай відбувається за умови процесу надсадного кашляння.
 5. Уникати приймання їжі на самоті. Люди, які допомагають чи доглядають за хворим обов’язково мають володіти технікою проведення прийому Геймліха. (техніка допомоги при умови вдавлення)
 6. Не можна надмірно опускати голову при вживанні їжі. Якщо це фізично складно – варто застосовувати спеціалізовані столові прилади та шийні фіксаційні комірці.
 7. Після приймання їжі потрібно витримувати вертикальне положення тіла протягом 20 хв, задля запобігання рефлюксу.
Загальні рекомендації щодо якісного та кількісного складу раціону від медичного центру в м Рівне

Загальні рекомендації щодо якісного та кількісного складу раціону від медичного центру в м Рівне: 

 1. Харчування хворих на БАС має бути калорійнішим від загальноприйнятого. Приблизно +800 ккал до основного раціону, додавання сметани чи масла в більшій кількості до кожної страви.
 2. Страви повинні бути індивідуально підібраної консистенції, тобто ті, які підходять для хворих із таким діагнозом: 

а) Консистенція пудинг (майже не стікає з ложки чи ножа) 

б) Консистенція типу нектар (швидко стікає з ложки чи ножа) 

в) Рідка їжа (не затримується на ложці чи ножі)

 1. Приймання їжі мають бути частими – 5-6 разів на день, невеликими порціями
 2. Добова норма рідини – 30 мл/кг маси тіла.

Якщо проблем з актом ковтання не виникає при вживанні їжі консистенції типу пудинг, тоді застережень для окремого та особливого харчового раціону немає, лише потрібно дотримуватися загальних  рекомендації, що вказані вище.

Якщо дисфагія помірно виражена та не прогресує, то можна вживати неперетерту їжу, але вона має легко передавлюватися язиком. Наприклад, овочі зварені до м’якої консистенції, суп-пюре без додавання щільних продуктів (тобто цільного м’яса), кисіль/йогурт, тушковані чи печені м’ясні/рибні страви, що не потребують надмірного пережовування, тушковані чи печені страви з м’ясного/рибного фаршу, паштети, фрукти без шкіри й зернят: банан, стиглі груші, абрикоси, персики, дині.

Якщо дисфагія значно виражена потрібно звернутися за додатковою дієтотерапією та можливим прийняттям рішення про підключення ентерального чи парентерального харчування.

Ми не знаємо свою силу, поки це не стає нашим єдиним вибором! Дотримання правил харчового раціону є простим та дієвим способом зробити життя хворого кращим. Бережіть себе та будьте здорові! 

Опубліковано: 04.11.2021
Схожі послуги
0 / 0