Шкіра людини піддається різним проблемам: акне, чорні цятки, чорні вугрі, пігментація, постакне, розацеа, купероз. Яка між ними різниця, і як боротися?
Акне – це хронічне захворювання сальних залоз із рецидивами. Якщо на обличчі постійно виникають вугрові висипи – комедони, прищі – така шкіра потребує втручання дерматолога.
Комедони – це сальні корки, схожі на згустки шкірного сала й ороговілих клітин, які закорковують пори. Комедони бувають закритими та відкритими. Якщо комедон відкритий, то під дією кисню сало окислюється і він набуває характерної чорної головки. Такі комедони називаються чорними вуграми (чорними цятками). Закриті вугрі називають білими вуграми. Коли комедон запалюється, виникає прищ.
Сальні нитки вистеляють пори зсередини – це канали для виходу шкірного сала на поверхню шкіри. Позаяк шкірне сало окислюється від контакту з киснем, верхівка вмісту пор набуває темного забарвлення.
Зовні сальні нитки досить схожі з чорними вуграми чи брудом, проте все ж таки їх варто розрізняти: елементи вугрового висипу називають чорними вуграми, а сальні нитки – чорними цятками.
Розрізняти їх варто за розміром. Чорні цятки – це справді цятки, невеликі, помітні лише за пильного розглядання. Чорні вугрі значно чіткіші. Крім того, вміст чорних вугрів нагадує більш воскоподібний корок, а чорні цятки виявляються тонкими сальними нитками.
Видавлювати чорні цятки не варто, можна лише нашкодити. Ліпше звернутися до лікаря, який зробить відповідні процедури, що значно будуть ефективніші.
Розацеа – це хронічне захворювання шкіри з рецидивами, для якого характерне стале почервоніння шкіри обличчя, розширення дрібних судин і появи рожевих вугрів. Діагноз розацеа, звісно, має поставити лікар.
Які симптоми розацеа? Якщо у Вас спостерігається стале почервоніння обличчя, що не минає впродовж кількох місяців – це перша ознака розацеа й варто звернутися до дерматолога. У випадку розацеа порушена іннервація судин, шкіра вирізняється підвищеною чутливістю, схильністю до куперозу. Для розацеа характерні так звані рожеві вугрі. Проте висипів може й не спостерігатися на початкових стадіях захворювання.
Купероз або телеангіектазія – це стале розширення дрібних судин шкіри. Купероз може бути симптомами розацеа, хронічної венозної недостатності й інших порушень.
Пігменті плями – це результат нерівномірного розподілу в шкірі пігменту меланіну.
Меланін виробляють клітини нашої шкіри, які мають назву меланоцити, і якщо раптом одні групи меланоцитів з певних причин посилюють свою активність порівняно з іншими, тобто виробляють більше меланіну, в цих місцях з’являються пігментні плями.
Не слід плутати пігментні плями з ластовинням.