Атопічний дерматит (АД) – це хронічне “свербляче” запалення шкіри, яке зазвичай вражає обличчя (щоки), шию, руки та ноги. Атопічний дерматит переважно починається в ранньому дитинстві, проте може вражати також значну кількість дорослих.
Атопічний дерматит – це захворювання, що випливає з генів пацієнта. Атопія вважається хворобою цивілізації. На початку 20 століття симптоми цього виду алергії були виявлені у 1% респондентів населення, зараз, ймовірно, 1/3 населення страждає атопією. Найскладніші реакції організму надходять від органів, які безпосередньо контактують із зовнішніми алергенами: з дихальної системи, травного тракту та шкіри.
Атопічний дерматит – складне мультифакторне захворювання. У патогенезі хвороби ключову роль відіграють одночасно кілька процесів:
Доведено, що атопічний дерматит є генетично детермінованим захворюванням. Якщо один з батьків страждає на подібну патологію, шанс її прояву у дитини досягає 30-40%. За наявності захворювання і в матері, і в батька ризик у малюка підвищується до 70-75%.
Через те, що хвороба найчастіше зустрічається у жителів міста, вчені виділяють додаткові провокуючі фактори:
Тригерами появи нових висипань можуть виступати харчові алергени, цвілевий грибок, шерсть свійських тварин, тощо.
У суспільстві атопічний дерматит є досить поширеною проблемою. Тому батькам важливо вчасно виявити наявність підозрілих симптомів у дитини, щоб розпочати комплексне лікування в дерматолога.
Характерними симптомами атопічного дерматиту є почервоніння і сухість шкіри, свербіж і схильність до бактеріальних інфекцій. Ураження шкіри можуть охоплювати всю поверхню шкіри, але найчастіше зустрічаються на обличчі, шиї, ліктях і колінах.
Атопічний дерматит часто асоціюється з іншими атопічними захворюваннями: бронхіальною астмою, сезонною або хронічною сінною лихоманкою та алергічним кон’юнктивітом. У гострій фазі атопічного дерматиту ми можемо мати справу з еритемою, яка може супроводжуватися ерозіями, везикулами та папулами. Під час запалення можна помітити лущення епідермісу.
Дуже важливо вчасно розгледіти проблему та почати лікування з пом’якшувальним доглядом. Адже атопічний дерматит ускладнюється, за відсутності розумного догляду може приєднатися бактеріальна інфекція, бо імунітет подразненої шкіри вкрай слабкий.
⠀Саме тому дуже важливо навіть при дрібних ознаках звернутися до дерматолога та підібрати необхідний догляд!