Рівне Київ

Все про родимки від дерматологів клініки Alpha Cell

Розділ: Дерматологія
Родимки, види родимок, чим вони небезпечні і в яких випадках їх видаляють?

Досить цікавим фактом є те, що на планеті дуже мало людей, на тілі яких немає хоча б однієї маленької родимки. Світлі й темні, великі й малі, плоскі та опухлі… Як правило, вони не становлять жодної небезпеки і не вимагають спеціального догляду, проте в окремих випадках родимка може стати причиною серйозних проблем, що загрожують здоров’ю людини. 

Що таке родимка? 

Родимка або родимі плями являють собою вроджену ваду шкірного покриву, або доброякісне новоутворення, що з’явилося згодом. З’являються родимки за рахунок трансформації переповнених пігментом клітин на меланоцити. Якщо коротко, то родимка – це концентрація меланоцитів.

Види родимок і їх особливості

До цього дня вчені так і не змогли до кінця вивчити та досліджувати природу появи родимок, тобто трансформації звичайних клітин у меланоцити. Формально родимки можна поділити на два види:

  • пігментні (лентиго та ластовиння);
  • судинні (папіломатозні невуси та ангіоми).

Лентиго є плоскою пігментованою розміреною плямою чорного або темно-коричневого кольору. З’являється на межі між дермою та епідермісом. Ультрафіолет на лентиго ніяк не впливає, і вони не розмножуються під сонячним промінням. З погляду майбутнього, це найбезпечніший вид родимок.

Епідермо-дермальні невуси зазвичай мають плоску форму і злегка піднімаються над поверхнею шкірного покриву. З’являються на межі між дермою та епідермісом. Розмір – від 1 до 10 міліметрів. Найчастіше їх можна зустріти на долонях, підошвах ніг та в ділянках паху.

Інтрадермальні невуси — переважно родимки, що сильно піднімаються над шкірним покривом. Бувають чорного та тілесного кольору. На дотик вони можуть бути гладкими, шорсткими, бородавчастими. У деяких випадках спостерігається волосяний покрив.

Дисплатні невуси є родимками патологічної форми з невиразно вираженими краями. Вони трохи піднесені над шкірним покривом і видозмінюються від темно-бурого до блідо-рожевого кольору. Можуть виростати до 12 міліметрів у діаметрі. Цей вид родимок дуже часто передається у спадок.

Гігантські пігментовані невуси. Як правило, вроджений вид родимок, який росте разом з дитиною. Найчастіше це безпечний вид родимок, незважаючи на те, що гігантський пігментований невус займає велику поверхню обличчя або тіла. Проте було зафіксовано окремі випадки, коли вони перероджувалися в меланому (рак шкіри) — найнебезпечнішу злоякісну пухлину.

Чим небезпечні родимки? 

Бородавчасті родимки та вроджені пігментні плями є «ґрунтом» для розвитку меланоми. Як каталізатор для переродження здорових клітин у злоякісну пухлину можуть виступати:

  • травма;
  • ультрафіолет;
  • ендокринні фактори;
  • генетична схильність;
  • сонячне опромінення – найчастіша причина виникнення раку шкіри на місці родимки або пігментних плям.

У яких випадках видаляють новоутворення? 

Виникнення меланоми або раку шкіри – далеко не єдина причина, через яку видаляють родимки. Їх також видаляють в тих випадках, коли родимка постійно зазнає травм. Наприклад, на голові, коли її легко можна пошкодити, розчісуючи волосся, на шиї, де комір постійно її натирає, у паху через постійний контакт з нижньою білизною.

Забудьте про будь-які народні засоби. Навіть не намагайтеся самостійно видалити родимку, використовуючи народні методи, які перевірені століттями. У XXI столітті перш, ніж видалити родимку, її ретельно оглядають дерматолог і онколог. І лише після отриманих аналізів фахівець може дати дозвіл на видалення новоутворень.

Сьогодні родимки у м Рівне видаляють кількома ефективними методами:

  • лазерне видалення;
  • радіохвильова коагуляція (найбільш ефективний метод).

Метод видалення вибирається лікарями дерматологічної клініки, а сама процедура зазвичай проходить під місцевим наркозом. Після процедури може залишитися крихітний рубець, а саме загоєння має короткий період реабілітації.

Опубліковано: 27.02.2023
Схожі послуги
0 / 0