Пруриго — почесуха, симптоми та лікування у дорослих

Розділ: Дерматологія

Пруриго (син.Свербець) — хронічне рецидивуюче поліетіологічне захворювання з групи нейроалергодерматозів, первинними морфологічними елементами якого є уртикарний папули, напівкулевидні папульозні і вузлуваті елементи, поява яких супроводжується сильним свербіжем.

У дорослих, основне значення надається впливу ендогенних алергенів, що виникають внаслідок хронічних шлунково-кишкових (функціональна диспепсія, синдром подразненого кишечника, виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки, гепатит, холецистит, цироз печінки), ендокринних порушень (цукровий діабет, тиреотоксикоз, кісти яєчників), а також різних інтоксикацій, вегето-судинних порушень, гельмінтозів, захворювань нервової системи(стреси, неврози, психози різного генезу, нав’язливі стани) і аутоімунних процесів.

Свербець дорослих (почесуха Гебрі) може проявлятися в двох формах: гостра і хронічна.

Гостра форма почесухи дорослих захворювання характеризується появою на шкірі розгинальних поверхонь верхніх і нижніх кінцівок, рідше – тулуба, дисемінованих напівкулястих папул щільної консистенції, величиною від 2 мм до 10 мм, які не схильні до злиття, червонувато-бурого кольору, які можуть набувати уртикарний характер (набряклі папули) на тлі інтенсивного свербіння. В результаті екскоріацій їх поверхня покривається геморагічними кірочками, при відторгненні яких залишається тимчасова пігментація.

Тривалість від 2 тижнів до 4 місяців. У хворих внаслідок болісного свербіжу виникають невротичні розлади: дратівливість, безсоння.

Хронічна форма захворювання відрізняється тривалим рецидивуючим перебігом і проявом папульозного висипання з вогнищами лихеніфікації.

Після встановлення конкретної причини появи захворювання лікар переходить безпосередньо до лікування даної патології.

Лікування цього захворювання залежить від причин його виникнення. У випадках, коли хвороба — це наслідок гельмінтозу, то призначають протівогельмінтні препарати. При виникненні почесухи через порушення в раціоні харчування необхідно провести коригування раціону.

У будь-яких випадках лікування супроводжується антигістамінні засобами. Для зовнішнього застосування призначаються мазі, що містять глюкокортикоїди. Також рекомендується курс з ванн з травами (кора дуба), висівками, перманганатом калію або сірчані ванни. Прекрасний ефект спостерігається при лікуванні ультрафіолетовим опроміненням.

Опубліковано: 23.04.2021