Рівне Київ

Як наші кістки та суглоби змінюються з віком?

Розділ: Травматологія
Як наші кістки та суглоби змінюються з віком?

З віком у нашому організмі природно настають різні зміни. Стає більше зморшок, з’являється сивина. Усе це зовнішні зміни. Однак багато хто з нас не усвідомлює, що старіння впливає і на нашу кісткову систему. Наші кістки та суглоби також змінюються з віком. Тут ми поговоримо про те, що відбувається з нашою кістковою системою, і що необхідно робити, щоб зберегти здоров’я наших кісток і суглобів. У цій статті травматологи пояснюють особливості старіння людського організму. 

Як змінюються кістки?

Протягом усього життя наші кістки постійно змінюються. Організм природним чином позбавляється «старої» кісткової тканини та заміщає її новою. Поки ми молоді, кісткова тканина заміщається набагато швидше, ніж втрачається. Тому кістки у молодому віці значно щільніші та міцніші. Пік кісткової маси в більшості людей посідає вік близько 30 років.

Після досягнення пікового значення кісткової маси протягом деякого часу в організмі утворюється приблизно стільки ж нової кісткової тканини, скільки втрачається, проте приблизно після 40 років процеси новоутворення кісткової тканини починають відставати. Кістки внаслідок цього стають тоншими і слабшими, поступово збільшуючи ризик розвитку остеопорозу.

Остеопороз – захворювання, що характеризується втратою кістковою тканиною міцності та маси. В основному розвиток хвороби пов’язаний у жінок із настанням менопаузи, коли в організмі знижується кількість жіночих гормонів. Кістки стають крихкими, стоншуються. У результаті навіть незначний забій здатний призвести до перелому.

Як змінюються суглоби? 

Наші суглоби також є живими та активними структурами, які змінюються з віком. Зниження вмісту води, а також природне зношування поступово призводить до руйнування суглобового хряща – одного з найважливіших компонентів, необхідного для нормальної роботи суглоба.

Суглобовий хрящ покриває суглобові поверхні кісток і забезпечує їх вільне ковзання один щодо одного, поглинаючи частину навантажень, що припадають на суглоб. Захворювання, що характеризується зношуванням суглобового хряща, називається остеоартрозом.

Деяких проблем, пов’язаних із віковими змінами суглобів, можна уникнути. Одна з проблем, яка нерідко супроводжує старіння, але не є його природним компонентом, — це низька фізична активність. Стаючи старшими, ми рухаємося менше. Необхідно розуміти, що чим менше ми рухаємось, тим менш мобільними стають наші суглоби. Поряд із суглобами страждають і м’язи — вони слабшають. Люди, які ведуть незважаючи на літній вік активний спосіб життя, мають більш здорові кістки та суглоби.

Чи можна повернути молодість суглобам та кісткам назад? 

Старіють усі, проте існує багато речей, виконуючи які, ви зможете підтримувати ваші кістки та суглоби у хорошому стані, відстрочивши тим самим появу проблем або навіть запобігаючи їх. Спробуйте скористатися такими порадами:

  • Запитайте у свого лікаря, які ліки можуть впливати на стан ваших кісток. Існує безліч препаратів, які посилюють втрату кісткової маси, – наприклад, тривалий прийом протисудомних препаратів, деякі препарати, що використовуються для лікування раку, протизапальні препарати, що використовуються для лікування артриту та багатьох інших захворювань.
  • Фізична активність не тільки дозволяє зберегти рухливість ваших суглобів, вона мінімізує втрату кісткової тканини, а також підтримує тонус і силу м’язів, допомагаючи тим самим запобігти падінню.
  • Вживайте з їжею достатню кількість кальцію та вітаміну D. Ці харчові добавки необхідні для нормальної роботи кісткової тканини. 
  • Підтримуйте нормальну вагу. Надмірна вага є причиною перевантаження суглобів і веде до прискореного зношування кісток та суглобів, збільшуючи ризик розвитку остеоартриту.
Опубліковано: 20.10.2022
Схожі послуги
0 / 0