Рівне Київ

Все про волосся людини: структура, будова та функції, проблеми та догляд

Розділ: Волосся
Все про волосся: будова, функції, проблеми та догляд

Зазвичай всі цікавляться тим, як зробити волосся сильним і блискучим за допомогою шампуню або іншого засобу, і набагато менше задаються питанням, що таке волосся або з чого воно складається. Але розібравшись у процесах, що протікають у «шевелюрі», можна значно спростити собі життя (і вибір косметики), а також зрозуміти, які ваші дії впливають на здоров’я та зовнішній вигляд локонів.

Структура волосся людини

Волосся – це рогові утворення шкірного покриву, що складаються з клітин кератину і покривають практично все тіло людини. Будова волосся людини чимось нагадує дерево, де «стовбуром» є волосяний стрижень, а «корінням» — волосяний фолікул. Причому єдина жива частина локонів — лише коріння волосся, саме там з величезною швидкістю розмножуються живі клітини. Придивимося до структури уважніше.

Корінь. Невидима частина волосся – це його корінь, який залягає на 3 мм в дермі та знаходиться в своєрідному мішечку під назвою волосяний фолікул. Найширше місце в основі волосся – волосяна цибулина.

Якщо подивитися фото волосяного фолікула, зроблене через мікроскоп, побачимо його оболонку. Це епітеліальна коренева піхва – вона виконує захисну функцію і складається з внутрішнього та зовнішнього шарів.

Усередині волосяного фолікула захований волосяний сосочок – утворення, що складається з сполучної тканини та кровоносних судин, через які до волосся надходять корисні поживні речовини. Над сосочком розташована паросткова частина, розподіл клітин у якій відповідає власне за ріст волосся. Там же, в паростковій частині, присутні клітини, що виробляють пігмент, що визначає колір волосся.

Волосяні фолікули оточені сальними та потовими залозами, що створюють на поверхні шкіри навколо волосся захисну плівку – остання не дає забрудненням потрапляти в гирла фолікулів.

Кожен корінь має нервові закінчення і має свою мускулатуру — всередині захований м’яз, що піднімає стрижень волосся, за рахунок чого зачіска виглядає більш-менш об’ємною. Натренувати цей м’яз, на жаль, навряд чи вдасться.

Особливості стрижня 

Бічною частиною волосся, що знаходиться вище рівня шкіри, є його стрижень. Він є «мертвою» частиною волосся, оскільки складається з ороговілих клітин епідермісу і ніяк не харчується зсередини.

Будова стрижня волосся досить проста. Якщо подивитися на нього в розрізі, видно, що він складається з трьох концентричних шарів – це медула, кортекс і кутикула.

Центральною частиною волосяного стрижня є медула, скроєна з ороговілих клітин кератину та бульбашок повітря. Медулою забезпечене далеко не все людське волосся: наприклад, її немає в пушковому волоссі, а також на кінцях довгого волосся. Завдяки порожнечі медула має теплопровідність і підтримує певний температурний режим. Потрібно розуміти, що з косметичними засобами медула не взаємодіє.

Другим шаром волосся, що становить до 80% об’єму стрижня, йде кортекс. Його волокна складаються з двох видів кортикальних клітин – паракортикальних, які є тільки у прямого волосся, і ортокортикальних, завдяки яким волосся в’ється. Крім форми кортекс відповідає за еластичність та міцність пасм, а також за їх колір – останній залежить від кількості пігменту феомеланіну, еумеланіну та повітряних бульбашок у кортексі.

Крихкий кортекс надійно захищений верхнім шаром волосяного стрижня – кутикулою. Її структура нагадує черепичний дах і складається в середньому з десяти шарів кератинових лусочок, що щільно прилягають і перекривають один одного. Простір між лусочками заповнений ліпідами (жирними кислотами), які, крім іншого, відповідають за зволоженість волосся, затримуючи вологу всередині. З віком ліпідів і лусочок кутикули стає менше, тому волосся і стає більш тонким, жорстким і ламким.

Саме на рівні кортексу діють засоби догляду. На жаль, глобально пошкоджене на рівні кортексу волосся залишається лише відстригти. Але якщо регулярно відновлювати кутикулу та домагатися її гладкого прилягання до стрижня, зустрічі з ножицями можна уникнути.

З чого складається волосся?

Отже, волосся переважно складається з білка кератину, головними компонентами якого є амінокислоти. Наприклад, серед них є цистеїн, що стимулює ріст локонів, та метіонін, що впливає на об’єм стрижня волосся.

Якщо розкласти склад волосся у відсотковому співвідношенні, то картина буде приблизно така:

  • 78-90% кератину,
  • 6% ліпідів,
  • до 15% води,
  • 1% пігменту.

Серед хімічних елементів у складі волосся є сірка, вуглець, азот, водень, магній, фосфор, цинк, мідь, марганець і навіть золото.

Якщо виникають проблеми із волоссям – не вирішуйте їх самостійно, щоб не зашкодити. Краще звернутися до фахівця, що визначить на повноцінній консультації трихолога точні причини та призначить дієве лікування.

Опубліковано: 09.01.2023
Схожі послуги
0 / 0
Це вам може бути цікаво