Дисгідроз (Dyshidrosis),синонім «водяниця» — екземоподібний стан, що супроводжується закупоркою проток потових залоз з утворенням дрібних везикул.
Причини появи дисгідрозу:
1. Схильність до алергічних реакцій,
2. шкірні інфекції в хронічній формі,
3. контакт шкіри з агресивними кислотними та лужними розчинами,
4. захворювання шлунково-кишкового тракту,
5. вегетативна дисфункція нервової системи,
6. порушення роботи імунної або ендокринної системи,
7. супутні грибкові захворювання.
Найчастіше проявляється невеликими висипаннями в області долонь і стоп. Елементи висипу невеликого розміру . Бульозний елемент розташовується відносно глибоко в шкірі і має дуже щільну «кришку». Рідина усередині везикули прозора( серозна рідина) . Після 7-10 днів від появи елементів висипу, вони починають розрішуватись і підсихати, що клінічно супроводжується сильним свербіжем. В результаті розчухів можливе приєднання бактерійної флори і розвиток піодермії.
Це хронічний рецидивуючий процес. Захворювання починається стрімко на тлі зовнішнього впливу: сильна стресова ситуація, подразнення шкіри хімічними або фізичними факторами. В першу чергу спостерігається гіперемія і локальний набряк шкіри, які змінюються появою невеликих везикул з прозорим вмістом. Кількість елементів висипу збільшується, і вони починають розкриватись і підсихати.
Дисгідротична екзема становить 20-25% всіх випадків екземи долонь. Пік захворюваності: у жінок на 15-25 років, у чоловіків на 30-40 років.
Для того щоб лікування проходило швидше, і ремісія було більш стійкою, крім лікування лікарськими препаратами, фізіотерапії і лікувальної дієти рекомендується також змінити спосіб життя.
Хворі на дисгідроз повинні більше часу проводити на свіжому повітрі, нормалізувати режим роботи і відпочинку, уникати стресових ситуацій.
Всю побутову хімію рекомендується замінити на більш натуральні засоби або ж виконувати всю домашню роботу в гумових рукавичках. Однак варто пам’ятати, що і гумові рукавички не приносять користь для шкіри рук, тому в них не варто перебувати занадто довго