Рівне Київ

Кератоакантома: симптоми, діагностика та лікування

Розділ: Дерматологія
Лікування кератоакантоми в м Рівне

Кератоакантома – доброякісне епідермальне новоутворення, що складається з плоскоклітинних та епідермальних клітин.

Кератоакантома виглядає наступним чином – це округлий або овальний вузол діаметром від 2 см і більше. Множинна кератоакантома складається з кількох вогнищ або вузликів. Вузол найчастіше має червонувато-синій або нормальний колір шкіри, крайова частина вузла піднімається у формі валика, а центральна зона наповнена роговими масами. Якщо етап стабілізації відсутній, пухлина може розростись до великих розмірів – до 15-20 сантиметрів в діаметрі.

Які види кератоакантоми виділяють? 

Дане захворювання класифікують так:

  • Одиночна чи солітарна кератоакантома;
  • Гігантська від 10 до 15 мм;
  • Периферична;
  • Множинна;
  • Піднігтьова (росте активними вузлами);
  • Грибоподібна;
  • Туберо-серпігінозна;
  • Мультінодулярна.

Причини кератоакантоми 

Інфекційні захворювання, радіація, погана спадковість, механічні травми, знижений імунітет, мутація гена Р53, куріння тютюну та ультрафіолет є головними провісниками захворювання – кератоакантоми.

Розвиваючись, пухлина проходить через такі етапи: 1-ий етап – пухлина знаходиться на етапі активного росту, на 2-му етапі вона перестає рости і стабілізується, 3-ий етап характеризується раптовою регресією, тобто пухлина зникає і на її місці утворюється рубець.

Діагностика шкірного новоутворення

При виникненні перелічених вище симптомів, пацієнту слід відразу ж звернутися за консультацією до дерматолога, в окремих випадках до онколога . 

Діагностувати кератоакантому може досвідчений лікар шляхом клінічних спостережень. Якщо поразки великих розмірів, то береться діагностична біопсія зони валика. Дуже важливо відрізнити кератоакантому від інших пухлин, зокрема, від початкової стадії плоскоклітинного раку. Головною ж ознакою, за якою можна поставити діагноз, є присутність кратероподібної структури та відсутність атипових клітин.

Кератоакантома відрізняється від контагіозного молюска тим, що у роговому вмісті відсутні молюскові тільця.

Лікування кератоакантоми в м Рівне

У дерматології кератоакантома вважається відносно безпечним станом, проте майже у кожному 20-му випадку (у 6% хворих) трансформується у плоскоклітинний рак шкіри. Через небезпеку зловживання кератоакантома шкіри вимагає особливого спостереження, у ряді випадків показано оперативне видалення. 

Профілактика кератоакантоми ґрунтується, насамперед, на захисті шкіри від шкідливих впливів та травм. Якщо спостерігається типова форма кератоакантоми, то у цьому випадку прогноз сприятливий. Якщо ж атипова форма – у цьому випадку кератоакантома може переродитись у плоскоклітинний рак. Кератоакантома схильна до рецидивів, тому навіть після перенесених операцій потрібне диспансерне спостереження хворих.
Якщо Ви помітили у себе на тілі будь-яке новоутворення – рекомендуємо відразу звернутися до дерматолога за консультацією, навіть якщо новоутворення не турбує!

Опубліковано: 05.05.2022
Схожі послуги
0 / 0