Рівне Київ

Що таке стовбурові клітини і як їх отримують?

Розділи: Дерматологія, Омолодження, Косметологія, Клітинні технології, Травматологія, Неврологія

Стовбурові клітини стали відомими в кінці 20 століття. Це клітини, які можуть перетворюватися і ділитися необмеженим чином. Простіше кажучи, стовбурові клітини – це первинні клітини, з яких утворюються всі інші типи клітин. Вони є природним резервом, який служить для поповнення ресурсів і заміни тих клітин, які були зношені та пошкоджені. 

Які є джерела та типи стовбурових клітин? 

Стовбурові клітини можуть ділитись необмежено. Ділячись, вони створюють дві дочірні клітини, одна з яких залишається стовбуровою, а інша диференціюється та перетворюється в клітину, що спеціалізується на певній функції, наприклад клітину крові, нейрон, кістку або м’язову клітину.

Які є джерела та типи стовбурових клітин? 

Є два джерела стовбурових клітин. За походженням їх поділяють на ембріональні або соматичні стовбурові клітини, які походять із тканин дорослих організмів.

Дорослі стовбурові клітини знаходяться в невеликій кількості в більшості тканин, таких як шкіра, мозок і кістковий мозок. Вони залишаються недиференційованими до тих пір, поки організм не потребує їх для певної мети. При необхідності вони діляться для створення нових тканин і регенерації організму. З іншого боку, другий тип дорослих клітин, індуковані плюрипотентні стовбурові клітини (ІПСК), виготовляють у лабораторіях. Ці клітини були змінені, щоб мати властивості ембріональних стовбурових клітин. Вони можуть бути корисними при розробці цілого ряду нових методів лікування.

Мезенхімальні стовбурові клітини (МСК) походять із сполучної тканини або строми дорослого організму, яка оточує органи і тканини тіла. Ці клітини вже більше двох десятиліть широко використовуються у регенеративній медицині та для лікування складних хвороб. Вони розглядаються як майбутнє регенеративної медицини в галузі кардіології та ортопедії.

Ембріональні стовбурові клітини (ЕСК) при належній стимуляції можуть стати всіма типами клітин, які потрібні організму. Вони отримуються в якості побічного продукту штучного запліднення і також знайшли застосування у світовій медичній практиці.

За потенціалом клітини розрізняють:

  • тотипотентні – вони можуть диференціюватися на всі можливі типи клітин;
  • плюрипотентні – вони можуть трансформуватися практично в будь-яку клітину, наприклад, клітини раннього ембріона;
  • мультипотентні – вони можуть диференціюватися в близькоспоріднене сімейство клітин, наприклад, гемопоетичні клітини;
  • олігопотентні – вони можуть диференціюватися в кілька різних типів клітин, наприклад, дорослі лімфоїдні або мієлоїдні стовбурові клітини;
  • уніпотентні – вони можуть вироблятися тільки клітинами одного типу, тобто власного типу, наприклад, м’язовими стовбуровими клітинами.
Для чого використовуються стовбурові клітини?

Стовбурові клітини мають великий потенціал у трансплантації та регенеративній медицині. Вони вважаються одним з найбільших відкриттів косметології. Все частіше можна зустріти косметичні засоби, в яких вони використовуються. Крім того, вони використовуються в дослідницьких цілях. Вони допомагають нам зрозуміти, як відбуваються патогенні процеси, наприклад, як розвиваються вроджені вади та рак, і дають нам надію на розробку методів лікування захворювань, від яких наразі немає ефективного лікування.

Як отримують стовбурові клітини?  Детально від лікарів клініки Alpha Cell в м Рівне

  • Пуповинна кров. Стовбурові клітини можна збирати з пуповини після народження. Процедура проходить в лікарнях, які співпрацюють з банками пуповинної крові. Після забору крові її транспортують в лабораторію. Після проходження ряду спеціалізованих випробувань його зберігають у рідкому азоті.
  • Кістковий мозок. Стовбурові клітини забирають із клубової кістки, пацієнти отримують місцеву анестезію під час забору кісткового мозку. Потім хірург вводить голку безпосередньо в порожнину кістки. Є амбулаторною процедурою.
  • Стовбурові клітини периферичної крові. Стовбурові клітини зазвичай циркулюють у крові в дуже малій кількості. Пацієнт отримує серію ін’єкцій цитокінів (речовин, що мобілізують стовбурові та імунні клітини), які змушують кістковий мозок вивільняти стовбурові клітини в кров. Їх забирають за допомогою спеціалізованого приладу. У процесі аферезу кров розділяється на складові, а стовбурові клітини можуть бути зібрані та збережені.
  • Підшкірний жир, жирова тканина. Процес виділення стовбурових клітин із жирової тканини нескладний. Для розвитку жирових стовбурових клітин не потрібні високотехнологічні наукові прилади, а для їх виділення з жирової тканини потрібно всього декілька годин, можна виділити шляхом розширення клітин, які є неоднорідними.

Знання та досвід у сфері клітинних технологій лікарів центру регенеративної медицини Alpha Cell в м Рівне допомагають правильно оцінити ступінь дисфункції, прогресування ураження. Лікування різноманітних захворювань, а також вміння підбирати та проводити ефективне лікування фахівцями клініки гарантують пацієнтам швидке повернення до функціонального стану.

Опубліковано: 23.12.2021