Рівне Київ

Види кровотеч, методи зупинки кровотечі

Розділи: Новини, Тактична медицина
Як зупинити кровотечу?

Розрізняють зовнішні та внутрішні кровотечі. Для надання допомоги важливо визначити загрозливі для життя кровотечі. З усіх загрозливих для життя станів, найбільш небезпечними є зовнішні кровотечі з кінцівок та «вузлові» кровотечі (шия, пахви, пах). При не зупинці такої кровотечі, людина може загинути на протязі декількох хвилин. Масивна (або критична) кровотеча з кінцівок – досить поширена причина смерті, яку можливо запобігти.

Ознаками масивної кровотечі є: 

  • кров, що пульсує або швидко витікає з рани;
  • пляма крові на одязі (або на пов’язці), що швидко розповзається;
  • стан несвідомості, наявність рани та калюжа крові;
  • травматична ампутація (відрив) кінцівки.

Для отримання знань та вмінь зупиняти кровотечі Ви можете пройти повноцінне навчання та отримати сертифікат міжнародного зразка від Європейської ради реанімацій. Курс основ домедичної допомоги проводять інструктори медичного центру Alpha Cell у Рівному.

Методи зупинки кровотеч:

  • прямий тиск на рану;
  • перетиснення крупних судин вище рани;
  • накладання джгута
  • тампонування рани;
  • накладання компресійної пов’язки

Прямий тиск на рану або тиск на судини вище рани здійснюють руками, коліном. Цей метод використовують під час підготовки до накладання джгута, проведення тампонади чи накладання пов’язки, або у разі неможливості використання інших методів зупинки кровотечі.

Накладання джгута

Джгут накладають на одяг або безпосередньо на шкіру на 5-8 см вище (проксимально) від рани. Якщо визначити місце кровотечі важко, джгут накладають максимально високо, але не на суглоб. Ефективність накладання джгута визначається зупинкою кровотечі та відсутністю пульсу нижче (дистально) від рани. Обов’язково вказують час накладання (на джгуті та на шкірі постраждалого, наприклад на щоці) маркером, що не змивається. Джгут може знаходитися на кінцівці тривалістю до 2 годин.

Тампонування рани частіше використовують в місцях «вузлових» кровотеч (пахви, пах), але також застосовують і на кінцівках, особливо із великим шаром м’язів (стегна, плечі). Не можна тампонувати порожнини тіла (черевну, грудну, малого тазу, голови).

Мета тампонування – стиснути розірвані судини в рані за допомогою великої кількості матеріалу (бинт, марля). Найчастіше використовують спеціальні гемостатичні марлі або бинти – це матеріал, просочений спеціальними хімічними речовинами, які сприяють утворенню тромбів. Після повного заповнення рани тампоном, проводять прямий тиск на рану протягом 3-10 хвилин.

Компресійну (тиснучу) пов’язку накладають безпосередньо на рану. В останні роки найбільш ефективною пов’язкою став «Ізраїльський бандаж» – спеціальна пов’язка, що складається із стерильної подушечки та еластичного бинта із пластиковим компресійним елементом та фіксатором.

 

Опубліковано: 07.03.2022