Рівне Київ

Дієта при аутоімунному тиреоїдиті

Розділ: Дієтологія
Дієта при аутоімунному тиреоїдиті

Аутоімунний тиреоїдит зустрічається у 3-4 %  населення Землі та є одним із найбільш поширених захворювань щитовидної залози. Захворювання аутоімунне, бо кров’яні тіла, частинки імунної системи організму, котрі в нормі повинні захищати свого власника, починають атакувати та руйнувати тканину щитовидної залози. Перебуваючи під ударом, залозі важко виробляти важливі для всього організму гормони, що впливають на метаболізм, роботу серця, легень, травлення, нервову систему та ріст. 

Як дієта може полегшити симптоми аутоімунного тиреоїдиту? 

Багато симптомів і захворювань можна полегшити, переглянувши свій раціон. Аутоімунний тиреоїдит якраз із таких. Не всім людям допомагають ліки, а деяким хворим лікарі їх не призначають, оскільки бачать, що рівень гормонів, не дивлячись на захворювання, не змінився. Крім того, на фоні порушення роботи щитовидної залози часто розвиваються інші  патологічні стани, підвищується рівень холестерину, виникає ризик ожиріння та діабету. Правильно підібраний раціон допоможе уникнути цих небажаних симптомів.

Які варіанти раціону радять дієтологи у м Рівне? 

Відмовитися від глютену. Оскільки багато досліджень показують, що при аутоімунному тиреоїдиті підвищується ризик розвитку непереносимості глютену, дієтологи радять обов’язково обстежитись на целіакію.

В одному дослідженні вчені рекомендували групі з 34 жінок з аутоімунним тиреоїдитом безглютенову дієту. Через 6 місяців було виявлено, що функціонування щитовидної залози у цієї групи покращало, а також підвищився рівень вітаміну D у крові.

Безглютенова дієта при аутоімунному тиреоїдиті виявилася настільки ефективною, що дієтологи радять її дотримуватися навіть тим, у кого целіакії немає. Відмовитися варто від усіх продуктів із пшениці, ячменю та жита, а макарони, хліб, соєвий соус замінити на безглютенові альтернативи.

Відмовитися від молочних продуктів. Ця порада допоможе лише, якщо у вас непереносимість лактози. Дієтологи виділяють його в окрему групу, тому що нездатність засвоювати лактозу (або гіполактазію) дуже поширена при тиреоїдиті: приблизно у 76% людей, згідно з дослідженнями. Відмова від молочних продуктів допоможе покращити травлення та функцію щитовидної залози, а також засвоєння ліків.

Що можна їсти при захворюванні щитовидної залози?

Полегшити тяжкість симптомів допоможуть фрукти та овочі, корисні жири та білки. Зазвичай дієтологи нашого медичного центру рекомендують включити до свого раціону такі продукти:

  • Фрукти: ягоди, груші, яблука, персики, цитрусові, ананаси, банани.
  • Некрохмалисті овочі: кабачки, артишоки, помідори, спаржа, морква, перець, броколі, рукола, гриби.
  • Крохмалисті овочі: батат, картопля, горох, мускатний гарбуз.
  • Корисні жири: авокадо, олія авокадо, кокосова олія, оливкова олія, кокосова стружка без цукру, натуральний йогурт, йогурт на кокосовому молоці.
  • Білки тваринного походження: лосось, яйця, тріска, індичка, креветки, курка.
  • Безглютенові зернові продукти: бурий рис, вівсяні пластівці, кіноа, паста з бурого рису.
  • Насіння, горіхи та горіхові олії: кешью, мигдаль, горіхи макадамія, насіння соняшнику, гарбузове насіння, натуральне арахісове масло, мигдальне масло.
  • Бобові: нут, чорна квасоля, сочевиця.
  • Замінники молочних та немолочних продуктів (збагачені кальцієм та/або вітаміном D): кокосове молоко, йогурт на кокосовому молоці, мигдальне молоко, молоко кешью, козячий сир.
  • Спеції, трави та приправи: куркума, базилік, розмарин, перець, шафран, чорний перець, сальса, тахіні, мед, лимонний сік, яблучний оцет.
  • Напої: несолодкий чай, газована вода без добавок.

Молочні та зернові продукти можна лише тим, хто не має непереносимості. Щоб підібрати раціон, що підходить саме вам – записуйтеся на консультацію дієтолога

Опубліковано: 31.01.2023