Рівне Київ

Комп’ютерна томографія: міфи та реальність

Розділ: Новини
Комп’ютерна томографія: міфи та реальність

Медичний центр Alpha Cell за допомогою статей у блозі допомагає своїм пацієнтам максимально якісно розуміти особливості усіх процедур. Інформація, що подана у статті не може бути використана для прийняття самостійного рішення щодо лікування. Ми спростовуємо міфи про комп’ютерну діагностику, а призначення та/або направлення у конкретних ситуаціях визначає кваліфікований спеціаліст. Якщо випадок стосується опорно-рухового апарату, то на консультації травматолога чітко визначаються додаткові обстеження (рентгенографія/УЗД/КТ/МРТ тощо). 

Міф 1. Випромінювання при КТ небезпечне та радіоактивне: воно може викликати променеву хворобу, онкологію, різні мутації.

КТ діагностика базується на рентгенологічному іонізуючому випромінюванні, яке не є абсолютно безпечним. Однак висока роздільна здатність комп’ютерної томографії та діагностична користь методу перевищують потенційну шкоду.

У рамках чинних санітарних правил і норм, норм радіаційної безпеки, а також за даними міжнародної дослідницької бази PubMed, протягом року не рекомендується без необхідності проходити дослідження із застосуванням іонізуючого випромінювання, піддаючи організм навантаженню більш ніж на 15-20 мЗв. Багато залежить від індивідуальних особливостей організму конкретної людини – від віку, спадковості, перенесених та хронічних захворювань.

Рівень нормованого медичного променевого навантаження є безпечним і часто дозволяє вчасно врятувати пацієнтам життя.

Важливо! Іонізуюче випромінювання при КТ дійсно небезпечне для вагітних жінок, точніше для ембріона, що формується, або плода. Чим менший термін гестації, тим сильніший тератогенний вплив X-Ray променів.

Міф 2. Після КТ людина випромінює радіацію/радіація накопичується в організмі 

Дія іонізуючого випромінювання при комп’ютерній томографії невелика, а «радіація» впливає на організм людини лише при проведенні діагностичної процедури. У зв’язку з цим променеве навантаження буде залежати від тривалості процедури. Чим швидше скинування – тим менше шкідливого впливу. Організм людини не може «накопичувати» або «вбирати» рентгенівське випромінювання, і тим більше не може бути його джерелом.

Міф 3. Не важливо, до якого фахівця записуватись на КТ — все зробить апарат та програма 

Комп’ютерна томографія відноситься до високотехнологічних методів діагностики. Складний КТ-сканер дозволяє регулювати рівень променевого навантаження залежно від протоколу дослідження та індивідуальних особливостей організму пацієнта, а зображення внутрішніх органів та кісток у 3D виходять настільки точними, що комп’ютерну томографію часто порівнюють з неінвазивною прижиттєвою аутопсією.

Проте ні сканер, ні програма не можуть дати експертного висновку за даними обстеження, і малоймовірно, що лікаря зможе колись замінити добре навчена нейромережа або штучний інтелект.

Тому стаж лікаря, освіта, спеціалізація також важливі, як і обладнання, з яким він працює.

Міф 4. За результатами КТ лікар ставить остаточний діагноз

КТ-діагностика є одним із етапів обстеження пацієнта або профілактичним заходом. Метод показує найменші зміни внутрішніх органів та судин, кісток, суглобів, м’яких тканин. Проте визначення ефективної тактики лікування однієї комп’ютерної томографії може бути недостатньо. Так, наприклад, лікар-рентгенолог може побачити новоутворення 2-3 мм, туберкульоз або інше ураження внутрішніх органів. Але оцінити характер новоутворення (злоякісне, доброякісне) або виявити конкретний збудник захворювання (бактерія, вірус, грибок) можна лише зіставивши дані КТ-сканування з результатом лабораторної діагностики, клінічної картини та інших досліджень. Таким чином, діагноз може поставити тільки лікар потрібної спеціалізації.

Якщо пацієнт звертається з травмою кісток або з метою оцінки судин щодо атеросклеротичних бляшок, мальформацій, стенозу, то результат КТ може бути єдиним і остаточним, оскільки у цих ситуаціях насамперед необхідна візуальна оцінка внутрішніх анатомічних структур. Проте лише спеціалізований лікар робить остаточні висновки щодо діагнозу та призначає лікування.

Міф 5. МРТ інформативніше КТ 

На перший погляд, ці методи схожі та іноді розглядаються як взаємозамінні. Однак це не зовсім так. При магнітно-резонансній томографії апарат реєструє коливання молекул водню, після чого виходячи з отриманих даних будує візуалізації. Комп’ютерна томографія ґрунтується на принципі рентгенівських променів по-різному проходити через тканини різної щільності. На МРТ добре візуалізуються тканини, що містять у своєму складі рідину. У легеневій тканині рідини майже немає, тому при обстеженні легень – метод вибору КТ, так само КТ має перевагу в оцінці травматичних змін організму, судинного русла, онкопатології живота, сечокам’яної хвороби та інших захворювань.

Опубліковано: 11.01.2023
Схожі послуги
0 / 0