Алергічний риніт є найпоширенішим алергічним захворюванням у світі. У Європі ним страждають до 25% дорослих і близько 7,5% дітей. Алергічний риніт викликається імунологічно обумовленою гіперчутливістю до алергенів, часто присутніх у навколишньому середовищі. За тривалістю симптомів захворювання його поділяють на:
Алергічний риніт (скорочено АР) – це запальне захворювання слизової оболонки носа, викликане патологічною реакцією імунної системи на контакт з алергеном. Антитіла IgE, які зв’язуються зі специфічним антигеном, викликають запальну відповідь, що проявляється як:
Крім того, симптоми можуть супроводжуватися хропінням, бурчанням і кашлем, як правило, вночі. Цікаво, що не всі симптоми виникають одночасно. Виділяють два основних фенотипи у пацієнтів: «чхальники» та «блокатори». У перших переважними симптомами є чхання, свербіж, нежить і часто супроводжуючий кон’юнктивіт, а в другому варіанті – сильна закладеність носа з густими виділеннями без будь-яких інших симптомів.
Для вибору методів лікування варто звертатися до алерголога та за потреби до лор-лікаря на консультацію. Вибір методу лікування риніту у дітей багато в чому залежить від його причини, характеру перебігу, виразності симптомів та супутніх захворювань. Як правило, терапія включає:
Призначити відповідне лікування може лише лікар!