Рівне Київ
Лікування алергічного риніту
Розділ: Алергологія
Лікування алергічного риніту в дітей

Алергічний риніт у дітей і немовлят – які бувають види?

Алергічний риніт є найпоширенішим алергічним захворюванням у світі. У Європі ним страждають до 25% дорослих і близько 7,5% дітей. Алергічний риніт викликається імунологічно обумовленою гіперчутливістю до алергенів, часто присутніх у навколишньому середовищі.

Вартість:
400 грн.
Тривалість:

За тривалістю симптомів захворювання його поділяють на: 

 • сезонний алергічний риніт – викликаний сезонними алергенами (пилок) або короткочасним контактом з алергеном (шерсть тварин). Тривалість симптомів коливається від кількох днів до максимум 4 тижнів. 
 • цілорічний алергічний риніт – його викликають алергени, що зустрічаються цілий рік (наприклад, кліщі домашнього пилу, цвіль, пір’я) або протягом значної частини року (наприклад, пилові трави). Хронічна форма діагностується, коли симптоми зберігаються щонайменше 4 дні на тиждень протягом мінімум 1 місяця.

Симптоми алергічного риніту у дітей – які вони? 

Алергічний риніт (скорочено АР) – це запальне захворювання слизової оболонки носа, викликане патологічною реакцією імунної системи на контакт з алергеном. Антитіла IgE, які зв’язуються зі специфічним антигеном, викликають запальну відповідь, що проявляється як: 

 • водяний нежить, 
 • закладеність носа, 
 • свербіж у носі, 
 • чхання,
 • сльозотеча.

Крім того, симптоми можуть супроводжуватися хропінням, бурчанням і кашлем, як правило, вночі. Цікаво, що не всі симптоми виникають одночасно. Виділяють два основних фенотипи у пацієнтів: «чхальники» та «блокатори». У перших переважними симптомами є чхання, свербіж, нежить і часто супроводжуючий кон’юнктивіт, а в другому варіанті – сильна закладеність носа з густими виділеннями без будь-яких інших симптомів.  

Лікування риніту в дітей 

Для вибору методів лікування варто звертатися до алерголога та за потреби до лор-лікаря на консультацію. Вибір методу лікування риніту у дітей багато в чому залежить від його причини, характеру перебігу, виразності симптомів та супутніх захворювань. Як правило, терапія включає:

 • профілактика – переважно уникнення алергену. Батьки повинні отримати необхідні знання про джерела алергену, час виникнення та способи його уникнення, а потім навчити дитину та інших людей, які доглядають за нею (бабусі, дідусі, брати і сестри, няні, вчителі) щодо цього, 
 • специфічна імунотерапія – в деяких випадках десенсибілізація дозволяє домогтися імунологічної толерантності до алергену, що ефективно усуває причину захворювання. Лікування полягає в регулярному введенні невеликих, поступово зростаючих доз алергену у вигляді вакцини, які вводяться сублінгвально або підшкірно. Під час десенсибілізації слід пам’ятати, що інгаляційна алергія часто поєднується з перехресною алергією на харчові продукти, які потім рекомендується виключити з раціону. Імунотерапія проводиться дітям від 5 років.   
 • фармакологічне лікування – перш за все, воно повинно бути безпечним, давати хороші терапевтичні результати і не викликати труднощів у повсякденному застосуванні. 

Призначити відповідне лікування може лише лікар!

Поширені запитання
Як зрозуміти, що це алергічний риніт?

Симптоми алергічного риніту: чхання; виділення з носа рідкого, прозорого характеру; ускладнене носове дихання, що часто посилюється в нічний час; кон’юнктивіт, почервоніння очей, сльозотеча.

Чому буває алергічний риніт?

До найчастіших причин, що викликають розвиток алергічного риніту відносяться деякі види продуктів харчування, лікарські препарати, пилок квітів і рослин, домашній пил, алергени комах (особливо кліщів) та дріжджових грибків.

Що робити при постійному чханні?

Найчастіші причини чхання: пил, різкі запахи, яскраве світло, пилок рослин, частинки вовни, лупи, нігтів тварин та ін. При цьому пилок рослин, трава, цвіль, лусочки шкіри тварин та частинки домашнього пилу є потенційними алергенами, що провокують чхання.

Хто займається лікуванням алергічного риніту в дітей?

Для вибору методів лікування варто звертатися до алерголога медичного центру Alpha Cell, та за потреби до лор-лікаря на консультацію. Вибір методу лікування риніту у дітей багато в чому залежить від його причини, характеру перебігу, виразності симптомів та супутніх захворювань.

Детальніше розібратися в цій темі вам допоможе наш лікар
Зв’язок з лікарем:
Заповніть форму запису на консультацію

  Натискаючи на кнопку ви даєте згоду на обробку персональних даних
  Схожі послуги центру
  0 / 0