Білі вугри (міліуми, просянки, ретенційні кісти)– дрібні щільні підшкірні вузлики білого або жовтуватого кольору, опуклі, з чіткими кордонами. Міліум є невеликою порожниною під верхнім шаром шкіри, заповнену шарами кератину і шкірним салом. Це своєрідні епідермальні кісти, діаметром 1-2 мм.
Міліуми можуть іноді з’явиться у новонароджених – коли сальні залози, утворені ще на 3-му місяці внутрішньоутробного розвитку, починають активно функціонувати. Через час, коли активність цих шкірних залоз знижується, білі вугри мимовільно зникають.
Другий пік появи міліуми доводиться на підлітковий вік, в період гормональної перебудови організму, при якій кількість шкірного сала підвищується. Міліуми з являються, якщо порушується процес його виведення.
У дорослих міліуми можуть з’явитися в будь-якому віці. Їх причинами є:
Лікування міліумів – це видалення елементів які вже утворились і профілактика появи нових. Варто зауважити, що ці утворення можуть зникнути самостійно, але нерідко вони зберігаються протягом багатьох років. У таких випадках варто обов’язково звернутися до лікаря.
Просто видавити міліуми неможливо: у них відсутній хід, що з’єднує вміст кісти з поверхнею шкіри. Тому видалити ці ретенційні кісти можна, тільки якщо їх проколоти: над самою верхівкою кісти зробити прокол і через нього видалити кератиново-сальну масу. Такий грубий вплив може травмувати базальну мембрану – кордон між епідермісом і дермою, і в результаті утворюється рубець.
Самостійне усунення білих вугрів загрожує занесенням в них інфекції: разом з кінчиком голки в порожнину потрапляють бактерії. Людина починає тиснути проколоті міліум і, коли відпускає, негативний тиск засмоктує бактерії глибше. Так вони навіть можуть потрапити в кров, інфікувавши її.
Таким чином, ускладненнями самостійних спроб прибрати міліуми стають:
Щоб профілактувати утворення міліумів потрібно нормалізувати сало відведення на місцевому рівні,потрібно правильно доглядати за шкірою. Для цього: