Міліуми – скупчення вугрів, що мають порівняно невеликий розмір, білого або жовтого кольору. За своїм зовнішнім виглядом вони нагадують невеликі зернята, тому їх ще називають просянка.
Лікування міліуми проводиться косметологом, полягає в розтині і видаленні капсули кісти з її вмістом. Вибір методу видалення залежить від локалізації, кількості, розмірів і глибини розташування міліумів. При одиничних міліумах проводиться їх механічне видалення (за допомогою стерильної голки і кюретажа) з попередньою і подальшою антисептичною обробкою шкіри.
Міліуми виникають у пацієнтів з густою формою жирної себореї, що характеризується гіперфункцією сальних залоз та зміною хімічного складу шкірного сала і створює сприятливе тло для розвитку вугрової хвороби. Виділяють закриті комедони – білі вугри (міліуми) та відкриті комедони – чорні вугри (чорні цятки).
Видалення проводиться голкою та кюреткою, обов’язково обробляють шкіру антисептиком. Ранка гоїться швидко і не залишає шраму. При скупченні множинних міліумів їх позбавляються апаратним способом: лазером, струмом або радіохвильовим методом.
Міліуми не становлять великої небезпеки. Велика кількість швидше вказує на будь-які захворювання всередині організму. Такими захворюваннями може бути гіперхолестеринемія чи патологія ендокринної системи. Зрідка міліуми здатні інфікуватися, запалюватися та нагноюватись.